czwartek, 25 listopada 2010

Świat stworzony od nowa

Wiecie kim jest Adam Pesapane? No więc ja również nie wiedziałem, choć zetknąłem się z nim w pewnym sensie w przeszłości. Od kiedy jednak świat stał się jedną, wielką Internetową wioską (używa ktoś jeszcze tego pięknego określenia?) nie ma już problemów, żeby sprawdzić takie rzeczy. I wiele, wiele innych, na marginesie, również.

Adam Pesapane, jest absolwentem University of Virginia, wydziału literatury angielskiej, ale to wcale nie ta dziedzina przyniosła mu rozpoznawalność. Jako PES (chwytliwy nickname) zaczął tworzyć poklatkowe filmy animowane, używając do tego celu wszystkiego co jego wyobraźnia mu podpowiedziała, a dodać trzeba, że ma ją niezwykle bujną!

Kiedy dość dawno temu, trafiłem na YouTube na reklamę zatytułowaną “Human Skateboard” jeszcze nie oszalałem na punkcie jego autora i nawet nie zarejestrowałem, kto nim jest. Jednak niedawno wpadłem na film pod tytułem “Roof Sex” i wsiąknąłem w twórczość PESa na dobre.

Roof Sex by PES

Jak się okazało, ten dość mocny filmik o zabawnym zakończeniu, był niezwykle udanym debiutem reżyserskim, bo już w 2002 roku dostał nagrodę za Najlepszy Pierwszy Film na Annecy International Animated Film Festival, a następnie wiele innych na festiwalach na całym świecie.

Kolejnym filmem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest “KaBoom!” z 2004 roku.

KaBoom! by PES

 

Historia bombardowania nuklearnego jest tak niezwykle sugestywna i zbudowana z takim rozmachem, że po raz pierwszy szczęka opadła mi na kolana, kiedy obejrzałem ten film. Po raz pierwszy też zdałem sobie sprawę z tego, jak ogromny potencjał ma wyobraźnia autora. W jaki plastyczny sposób użyte zostały zupełnie niesłychane i te jak najbardziej zwyczajne przedmioty codziennego użytku. Prezentacje wybuchów, ognia wypluwanego z luf artylerii przeciwlotniczej, fale ognia pochłaniające miasto, są oszałamiające.

“Game Over” z 2006 roku, to film zainspirowany wypowiedzią Toru Iwataniego, twórcy Pac-Mana, który stwierdził iż postać ta inspirowana była wyglądem pizzy po usunięciu jednego jej kawałka. PESowi wystarczyło to aby stworzyć kolejne małe arcydzieło, zabawnie i celnie komentujące najsłynniejsze z klasycznych gier komputerowych, takich jak: Centipede, Frogger, Asteroids, Space Invaders, i Pac-Man właśnie.

Game Over by PES

W tym animowanym shorcie ujęło mnie przede wszystkim to, w jaki sposób twórca zamarkował prymitywne, komputerowe ikony punktacji, symbole wybuchów i prowadzonego ostrzału. Genialne wrażenia robią też oczka duszków zjedzonych przez Pac-Mana.

Wreszcie ostatni filmik, który chcę wam pokazać, to powstały w 2008 roku “Western Spaghetti”, czyli krótka historia o gotowaniu obiadu.

Western Spaghetti

O ile w “Roof Sex” świat rzeczywisty stanowił tylko scenografię dla akcji i pojawiał się w postaci klasycznej sekwencji filmowej w jego końcówce, tak w “Western Spaghetti” znajdziemy niezwykle udane połączenie rzeczywistości i imaginacji reżysera w pełni poklatkowej animacji. Film został dostrzeżony przez magazyn TIME, otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Sundance, a także został laureatem nagrody publiczności Annecy International Animation Festival.

Oprócz wybranych i zaprezentowanych filmików, proponuję zapoznać się z pozostałymi dziełkami Adama Pesapane’a na jego kanale You Tube, naprawdę warto. Warto też zobaczyć jak pasja zamienia się w prawdziwy, przynoszący realne zyski zawód, oglądając jego komercyjne filmy reklamowe. Jak dla mnie seria spotów zrealizowana dla Bacardi jest przeurocza i magiczna.

Jako fotograf z zazdrością patrzę na umiejętności kreowania rzeczywistości przez PESa. Zdaję sobie też sprawę, że nie mógłbym bezpośrednio przełożyć jego pomysłów na statyczny obrazek. Takie cuda dziać się mogą tylko w animacji. Czekam na kolejne filmy, ciesząc się, że nie tylko animacja komputerowa potrafi jeszcze zachwycić.

Źródło: Wikipedia, YouTube

2 komentarze:

  1. Western Spaghetti było pierwszym jego filmem, który widziałam. I już wtedy się zakochałam. ;)

    OdpowiedzUsuń

Powered by Blogger